O společnosti > Výzkum a vývoj > Vývoj L 410 NG
O společnosti

>> Vývoj L 410 NG

Intenzivně pracujeme na rozsáhlé modernizaci současné verze letounu L 410 UVP-E20, která byla zahájena v roce 2010 s cílem zvýšení efektivnosti a ekonomie jeho provozu. Modernizovaný letoun, který nese označení L 410 NG, zůstává v kategorii „commuter“ - tedy pro přepravu maximálně 19 cestujících a dvoučlennou posádku.

 

lightboxModernizovaný letoun se vyznačuje mnoha změnami, z nichž zásadní je zvýšení MTOW, zvýšení platícího zatížení, dvojnásobné zvětšení předního zavazadlového prostoru a s tím související prodloužení nosu letounu a v neposlední řadě je třeba zmínit novou konstrukci a technologii výroby křídla letounu s integrálními nádržemi, což umožní podstatné zvýšení maximálního množství paliva. Inovovanou pohonnou jednotku tvoří motory GE H85-200 BC04 spolu s vrtulemi AV 725. Implementací těchto zásadních změn provozovatel získá letoun se zlepšenými parametry a užitnými vlastnostmi jako je prodloužení maximálního doletu, zvýšení cestovní rychlosti, zásadní zlepšení výkonu motorů v teplých a vysokohorských podmínkách. Použitím filosofie „Damage Tolerance“ bude podstatně zvýšena životnost letounu. V neposlední řadě dojde k implementaci úplného „Glass Cockpit“ do pilotní kabiny. Rovněž bude modernizována kabina cestujících tak, že docílíme prostředí, na které jsou cestující zvyklí z letounů vyšší kategorie.  

lightboxVývoj L 4NG je řešen především v rámci projektu MOSTA, na kterém spolupracuje celá řada dalších českých firem nebo výzkumných a vzdělávacích subjektů. Projekt je podporován ze státních prostředků poskytnutých prostřednictvím Ministerstva průmyslu a obchodu.


Kompozitové letadlové celky, které budou na L 410 NG použity, jsou vyvíjeny v rámci projektu  INKOM, rovněž podpořeného MPO. Kromě již výše zmíněné inovace kabiny cestujících budou vyvinuty kompozitové dveře, jejichž předností bude snížení hmotnosti těchto částí a prostupu tepla.
Kompozitová konstrukce motorových gondol  povede kromě úspory hmotnosti a snížení nákladů na výrobu ke zvýšení účinnosti vstupního vzduchového kanálu pohonné jednotky a ke snížení aerodynamického odporu motorových gondol jako celku.

 

První vzlet inovovaného modelu byl realizován 29. července 2015

 

lightbox  lightbox

Vývoj inovovaného modelu letounu v naší společnosti má pozitivní dopad na celý český letecký průmysl a to například v těchto oblastech:

  • Rozšíření a kvalitativní růst výzkumně vývojových kapacit leteckého průmyslu v ČR
  • Impulz pro inovaci leteckých motorů, vrtulí a agregátů – zlepšení konkurenceschopnosti těchto výrobků na světovém trhu
  • Využití know-how a synergických efektů vytvořených v rámci výzkumných a vývojových aktivit českého leteckého průmyslu
  • Větší šance na zapojení ČR do evropských a světových projektů v oblasti výzkumu, vývoje a výroby letecké techniky

 

Aktuální leták s technickými údaji L 410 NG je k nahlédnutí zde.