Novinky a aktuality > Certifikace zástavby nové pohonné jednotky v RF
Novinky a aktuality

>> Certifikace zástavby nové pohonné jednotky v RF

Letoun L 410 UVP-E20 s nedávno zastavěnou novou pohonnou jednotkou (motorem GE H80-200 a vrtulí AV-725), který získal certifikaci od Evropské agentury pro bezpečnost civilního letectví (EASA) koncem letošního dubna, byl během srpna 2013 také certifikován ruským leteckým úřadem MAK. To znamená možnost provozu remotorizovaného letounu kromě zemí Evropské unie a zemí, kde je tento certifikát validován, navíc také v Ruské Federaci, která je naším primárním cílovým trhem. Zhruba polovina produkce kunovické továrny byla od roku 2005 dodána do tohoto teritoria, pro které byl původně letoun L 410 konstruován. Certifikace letounu s novou pohonnou jednotkou v Ruské Federaci nám umožní jeho intenzivnější dodávky na tento trh a to díky zvýšené užitné hodnotě letounu pro provozovatele.

 

Nová pohonná jednotka má vyšší vzletový výkon (800 SHP) a zejména vyšší termodynamický výkon, který ocení především provozovatelé provozující letouny na letištích s vysokou nadmořskou výškou, vysokými atmosférickými teplotami a s krátkou vzletovou a přistávací dráhou. Důležitými parametry nové pohonné jednotky jsou také nižší spotřeba a prodloužena doba mezi jednotlivými generálními opravami na 3 600 letových hodin, což snižuje provozní náklady letounu.

 

Nová pohonná jednotka, v sériové výrobě zcela nahradila dosavadní pohonnou jednotku. Nový motor je od téhož výrobce, společnosti GE Aviation Czech s.r.o. a nové vrtule rovněž od stejného dodavatele – společnosti AVIA Propeller, s.r.o.

 

Schválením zástavby nové pohonné jednotky do letounu L 410 UVP-E20 v Ruské Federaci byly vytvořeny podmínky pro jeho širší uplatnění v této oblasti.