Novinky a aktuality > Letové zkoušky v Nepálu
Novinky a aktuality

>> Letové zkoušky v Nepálu

Díky neustálým investicím do modernizace výroby i letounu se daří společnosti Aircraft Industries pronikat na nová teritoria. V příštím roce dodá pro nepálskou aerolinku Goma Air dva nové letouny L 410 UVP-E20. Podmínkou pro vstup na tento trh bylo mimo jiné provedení letových zkoušek na těchto letištích. Naši specialisté ve spolupráci s místním Úřadem civilního letectví Nepálu (CAAN) provedli tyto letové zkoušky na letišti JOMSOM (nadmořská výška 2738 m a délka dráhy 610 m) a mimo jiné realizovali též úspěšné přistání (video zde) a start (video zde) letounu na jednom z nejobtížnějších letištích světa v nepálské Lukle s drahou pouhých 527 m v nádmořské výšce 2 847 m. Zkoušky byly vyhodnoceny jako vyhovující a letoun obdržel Typový certifikát vydaný nepálským úřadem CAAN a může tedy být provozován v Nepálu pro dopravu cestujících.

 

Inovací, která pomohla vstupu na toto teritorium, je letošní zástavba nové pohonné jednotky do letounu. Nová pohonná jednotka umožňuje jeho přistání a start na vysokohorských letištích v tzv. STOL kategorii, která je označením pro letouny pro provoz na letištích s krátkou vzletově-přistávací dráhou. Taková letiště jsou ve větším počtu soustředěny právě v Nepálu.

 

V současné době v drsných Nepálských podmínkách létají dvoumotorové letouny Twin Otter (kanadský výrobce) a Dornier 228 (německý výrobce). Tyto letouny jsou již staré a byly dodány do Nepálu již jako použité letouny. Dodávky našich dvou letounů L 410 UVP -E20 budou po historických 40letech prvními novými letouny, které budou na tento trh dodány.