Novinky a aktuality > 45. narozeniny letounu L 410
Novinky a aktuality

>> 45. narozeniny letounu L 410

Naše společnost Aircraft Industries, a.s. slaví v letošním roce 45. výročí prvního vzletu letounu L 410, který byl realizován právě 16. dubna v roce 1969. Letos v tento den při této příležitosti navštívilo naši společnost přibližně 150 významných hostů a obchodních partnerů, aby si připomněli umění konstruktérů i dělníků někdejšího kunovického Letu a zároveň se seznámili se současným stavem firmy a jejím vývojem za poslední období. V rámci oslav vystoupila generální ředitelka Ilona Plšková, starostka města Kunovice Mgr. Ivana Majíčková a stávající hlavní konstruktér Ing. Miroslav Pešák, který přítomné seznámil s vývojem letounu L 410 od dob jeho výroby. Mluvčí poděkovali nejen všem současným a bývalým zaměstnancům za náročnou a poctivou práci, ale uctili i památku těch, kteří v bývalé společnosti pracovali a již nejsou mezi námi.

 

Firma i letoun od roku 1969 prošly mohutným vývojem. Firma od té doby zažívala i méně produktivní období, ale od roku 2005, kdy byla převzata novými majiteli její produkce i počet zaměstnanců neustále roste. V roce 2006 jsme vyrobili 2 letouny, letošní výrobní plán je již 16 letadel. V roce 2006 jsme měli 457 zaměstnanců, letos plánujeme až 1008 pracovníků. Se zvyšováním produkce souvisí značné investice do modernizace výrobních technologií i prostor areálu společnosti, které se za poslední období pohybují v řádu stovek miliónů korun. Od roku 1969 společnost prodala již více než 1 200 letounů do různých kontinentů světa. Od roku 2005, kdy vznikla firma s názvem Aircraft Industries, a.s., bylo prodáno více než 65 letounů, z toho více než polovina do Ruské Federace.

 

Rovněž samotný letoun L 410 prošel svým vývojem a díky své zdařilé a nadčasové konstrukci je po něm dodnes poptávka i bez rozsáhlejších konstrukčních změn. Jednotlivé modely v průběhu jeho vývoje se lišily například zvyšujícím se počtem cestujících anebo výkonnějšími motory. Dále postupně došlo k instalaci řady systémů (například systémy varující proti srážce s jiným letounem za letu nebo proti nežádoucímu přiblížení se terénu). Postupně byla zavedena také řada sad, které umožňují variabilní využití letounu (například sklopné sedačky umožňující rychlou konverzi z verze cestovní na nákladní a naopak, sada pro para výsadky nebo letecká ambulance). V minulém roce byla do stávající verze letounu instalována nová výkonnější pohonná jednotka. Tím ale vývoj L 410 nekončí a v současné době stále pokračujeme na jeho rozsáhlejší modernizaci, která bude znamenat jeho vyšší platící zatížení, změněnou konstrukci křídel s integrálními nádržemi, které umožní delší dolet, dále bude mít výkonnější pohonnou jednotku s prodlouženými generálkami motoru, modernější kabinu pro cestující i piloty a rozšířený zavazadlový prostor. První vzlet takto modernizované verze letounu očekáváme do konce tohoto roku a pak bude následovat náročný certifikační proces. V dlouhodobějším horizontu plánujeme výrobu 24 – 30 takových letadel ročně.