Novinky a aktuality > L 410 v rámci prezentace na výstavách obletěla svět
Novinky a aktuality

>> L 410 v rámci prezentace na výstavách obletěla svět

Dne 8. 10. 2015 se letoun L 410 UVP-E20 s poznávací značkou OK-JPP, výrobní číslo 3017, vydal na mezinárodní výstavu CIGAC 2015 v Číně v provincii Shaanxi, letiště Pucheng, nedaleko historického města Xi-an, kde byl poprvé prezentován laické i odborné veřejnosti. Posádku tvořili kapitán Petr Jarocký, druhý pilot Lukáš Novotný a technik Patrik Sandanus, ke kterým se ještě pro prezentaci v Las Vegas připojil technik Jaroslav Pekárek. Čínský trh má pro naši společnost velký potenciál a vzhledem k tomu, že je v tomto teritoriu náš letoun relativně neznámý, nejefektivnějším způsobem, jak přesvědčit potenciální zákazníky o jeho kvalitách je právě jeho předvedení během demonstračních letů na výstavách. Na tomto veletrhu nebyly vystavovány vojenské ani velké dopravní letouny, a tak zde byl letoun L 410 jednoznačně nejzajímavějším a jediným dvoumotorovým létajícím exponátem. Oproti tomu čínský letoun stejné kategorie – Y12-E byl na akci prezentován pouze starším kusem bez letových ukázek a veřejnost neměla ani přístup do kabiny (zatímco náš letoun byl nový s pouhými asi 10 nalétanými hodinami před odletem).

 

Po cestě na výstavu CIGAC byl letoun rovněž představen v Xinjiangu, ve městě Urumqi, kde vzbudil zájem u místních aerolinek, Úřadu pro civilní letectví (CAAC), vedení letišť a místních vlád. V Číně je náš letoun odbornou veřejností vnímán velmi pozitivně. Nezbytným dalším krokem k dodávkám L 410 do Číny je validace typového certifikátu místním leteckým úřadem, na kterém spolu s našimi partnery, zejména s Českým zastupitelským úřadem v Číně, společnost AI intenzivně pracuje.

 

lightbox lightbox

 

Z Číny letoun dále pokračoval na východ přes Čukotku, Beringův průliv a Aljašku na další výstavu do USA, Las Vegas, přičemž nejdelší úsek na této trati byl z ruského Anadyru na kanadské letiště White Horse, který trval 7,5 hodiny a představoval přelet přes dva kontinenty s časovým posunem zpět o 24 hodin. V USA se jednalo o výstavu NBAA 2015, přičemž s hrdostí můžeme konstatovat, že se ani zde mezi tolika populárními „business jety“ a skutečnými leteckými odborníky náš letoun neztratil. Prezentace letounu L 410 UVP-E20 v USA vzbudila mezi odbornou veřejností profesionální zájem, zejména mezi zástupci místních aerolinek, distributory a dalšími leteckými specialisty. Návštěvníci si velmi dobře uvědomovali možný přínos našeho letounu pro provozovatele v odlehlých oblastech, zejména v chladných severních oblastech kontinentu – od Aljašky přes Kanadu, až po severozápadní pobřeží USA.

 

lightbox lightbox

 

Z Las Vegas, po krátkém zastavení ve Vancouveru, Kanada, za účelem opětovné instalace trupových palivových nádrží pro zvětšení doletu, letoun dále pokračoval opět na východ přes Grónsko a Islandský Reykjavík směr Kunovice, kam dorazil po šestidenním přeletu v sobotu 28.11. 2015 krátce po poledni. Letoun L 410 UVP-E20 urazil jednu z nejdelších tratí ve své historii, která čítala cca 40 000 km a přibližně 110 letových hodin s  21 mezipřistáními (viz mapka). Kunovický letoun tuto náročnou trať v rozličných teplotních podmínkách i různých nadmořských výškách zdolal bez jakýchkoli technických potíží, což dosvědčuje jeho kvalitu a potvrzuje jeho potenciál do budoucna a tedy příslib jeho dalších dodávek do celého světa. 

 

lightbox lightbox

lightbox